top of page

Merhaba! Ben İngilizce Öğretmeni Dostmuhammet.
Kısaca Dost Teacher.

İngilizce Eğitimlerim ve Yöntemlerim

Finlandiya, ABD, Almanya, Belçika, Hollanda gibi gelişmiş ülkelerin eğitim sistemlerini üzerine kurdukları Andragoji eğitim yaklaşımı ve kendimin keşfederek uzun yıllardır eğitimlerimde kullandığım ve başarılı sonuçlar aldığım üç aşamalı öğrenme sistemi olan LRP tekniği ile kısa sürede, ezber olmadan, anlayarak ve kavrayarak İngilizce öğrenmenizi ve her ortamda ve her durumda akıcı ve özgüvenle İngilizce konuşarak iletişim kurabilir hale gelmenizi sağlıyorum.

Genel İngilizce, İş İngilizcesi, İngilizce Konuşma, LGS veya YKS İngilizce sınavlarına hazırlık, YDS/TOEFL/IELTS hazırlık gibi İngilizce öğrenme hedefleriniz doğrultusunda sizinle İngilizce çalışmaktan memnuniyet duyarım. 

 

İngilizce seviyenizi belirleyerek eğitim danışmanlığını almak için Whatsapp hattından ulaşmaya çekinmeyiniz. Seviye belirleme için lütfen tıklayın.

Ben 23 yıl tecrübeli profesyonel İngilizce öğretmeniyim. Yabancı dil konuşanlara İngilizce öğretmek üzerine Lisans ve Yüksek Lisans Derecelerine sahibim.

   

İnsanlara yardım etmek çok değerli bir şey olduğu için öğretmenliği seviyorum.

    

Yıllardır yetişkin öğrencilere ihtiyaçları doğrultusunda profesyonel, akıcı ve özgüvenli İngilizce iletişim becerilerini kazandırarak iş toplantılarında, yurt dışı seyahatlarında, iş mülakatlarında ve başka da bir çok hedeflerini başarılı bir şekilde elde etmelerine yardım ediyorum. Eğer siz de İngilizce öğrenmek ve profesyonel ve akıcı İngilizce konuşmak istiyorsanız lütfen iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Size de yardımcı olmaktan çok mutlu olurum.

İngilizce Öğrenmek İçin Bilmeniz Gerekenler

Yıllardır İngilizceyi bir ders olarak okuttukları için İngilizcenin bir beceri olduğunu unuttunuz veya farkında değilsiniz. Bu sebepten dolayı öğrenemiyorsunuz veya biliyorsunuz ama konuşamıyorsunuz.

Testler, Quiz’ler, Worksheet’ler gibi etkinlikler eğer sınava hazırlanıyorsanız faydalıdır ama İngilizce öğrenmeye ve İngilizce iletişim becerilerini kazanmaya yönelik hiçbir faydası yoktur; aksine zamanınızı alır ama sonuç kazandırmaz.

İngilizce öğrenirken İngilizceyi aktif kullanmalısınız, çünkü İngilizce bir beceri olduğu için kullanılarak öğrenilir. Tıpkı havuza girip yüzerek yüzmeyi; direksiyonun başına geçip pedallara basarak araba kullanmayı; ve bisiklete binip pedalları çevirerek bisiklet kullanmayı öğrendiğiniz gibi.

Bunun için İngilizce öğrenirken aynı zamanda konuşma pratiğini yapmalısınız; ilgi duyduğunuz konular ile ilgili haber, makale veya herhangi bir metni okumalısınız; İngilizce altyazılı filmler veya videolar izlemelisiniz; İngilizce şarkıları sözlerini takip ederek dinlemelisiniz; günlük konuşma durumlarına göre kendi cümlelerinizi veya kısa diyaloglar yazmalısınız. Kısaca ana dilinizi günlük hayatta nasıl kullanıyorsanız İngilizceyi de bildiğiniz ve öğrendiğiniz kadarı ile sürekli bu şekilde kıllanmalısınız. Eğer bu çalışmaları düzenli yaparsanız ortalama altı ay içinde derdinizi anlatmaktan daha fazlasını yapabilecek şekilde İngilizce öğrenirsiniz.

Kelime Ezberi Nasıl Yapılır

Öncelikle, kelime ezberlemek veya kelimeleri ezberlemek için defter tutmak ya da duvarlara postitler yapıştırmak kelime hazinenizi geliştirmek adına en yanlış yöntemlerdir. Sadece emeğinizi ve zamanınızı boşa harcar.

Kelimeler ihtiyaç durumuna göre öğrenilir. Hatırlayın, çocukken bir kitap okurken veya televizyon izlerken ana dilinizde bilmediğiniz bir kelime geçtiğinde annenize veya babanıza bu kelimenin anlamını sorardınız. Onlar da size bu kelimenin anlamını anlatırdı ve siz de bir daha unutmayacak şekilde öğrenirdiniz. Çünkü bu kelimeyi merak ederdiniz; söyleneni anlamak için ihtiyaç duyardınız ve o anda öğrenirdiniz ve bir daha da aynı kelimenin anlamını sormazdınız.

İki şekilde kalıcı olarak kelime hazinenizi geliştirebilirsiniz. Pasif ve Aktif yöntemler.

Pasif Yöntem: Bir hikaye veya metin okurken, İngilizce altyazılı bir film izlerken, ya da sözlerini takip ederek İngilizce şarkı dinlerken bilmediğiniz bir kelime geçtiğinde İngilizce-Türkçe sözlüğüne bakarak anlamını öğrenmelisiniz.

Aktif Yöntem: İngilizce konuşarak öğretmeninize veya partnerinize bir şey anlatmaya çalıştığınızda veya kendi cümlelerinizi yazarken bilmediğiniz kelimeler için Türkçe-İngilizce sözlüğüne bakarak söylemek istediğinizi söyleyebilir veya yazabilirsiniz.

 

Konuşma esnasında sözlüğe bakarak karşı tarafı bekletmek zorunda kalırım düşüncesi size endişe vermesin, çünkü siz İngilizceyi daha yeni öğreniyorsunuz ve karşınızdaki kişi de bu durumun farkında, ayrıca konuştuğunuz kişi bir öğretmen veya pratik yapmak için konuştuğunuz bir partneriniz ise sizi anlayacak ve size göre davranacaktır.

Sözlük kullanımı ilk başlarda sık olsa da zaman geçtikçe daha az ihtiyaç duymaya başlayacaksınız.

Asla Gramer Öğrenmeyin

“İngilizler İngilizce konuşmak için gramer öğrenmediler. Çocukluklarından başlayarak duyduklarını kalıp halinde öğrendiler ve bu şekilde konuşuyorlar. Siz de bu şekilde İngilizce öğrenebilirsiniz”. Bu bir şehir efsanesidir. Çünkü siz de Türkçe’yi konuşma kalıplarına göre öğrendiniz, ama yabancılar Türkçe öğrenirken gramer ile birlikte öğrenirler.

Ana dil gramer olmadan öğrenilir, çünkü:

 • Bu dilin içine doğarsınız.

 • Söylenenler ile kastedilenleri bu dilin kültürel davranışlarına göre eylemlere, objelere ve olaylara bağdaştırırsınız.

 • Sürekli bu dilin içindesiniz.

 

Yabancı dil öğrenirken (yetişkinlerde, fakat çocuklarda durum oldukça farklıdır):

 • Yeni bir dil öğreniyorsunuz.

 • Eylemleri, objeleri ve olayları yeniden tanımlamayı öğreniyorsunuz.

 • Sürekli bu dilin içinde değilsiniz. Haftalık en fazla 4-5 saatinizi ayırabiliyorsunuz.

 

Bir çocuğun dil gelişimi 5-7 yılda tamamlanmaktadır. Peki üstte bahsettiğim şehir efsanesi ile İngilizce öğrenmek için:

 • 5-7 yılınızı ayırabilecek misiniz?

 • 7/24 bu dilin içinde misiniz?

 • 5-7 yıllık bir eğitim için maddi külfete sahip misiniz?

 

İngilizce’de de aynı Türkçe’de olduğu gibi on binlerce farklı konuşma durumları bulunmakta. Eğer gramer öğrenmeden konuşma kalıplarını ezberleyerek öğrenmeye çalışırsanız bu yıllarınızı alır ama yine de sonuç vermez. Fakat gramer öğrenerek İngilizce öğrenirseniz 5-6 ay içinde çok rahat derdinizi anlatmaktan daha fazlasını yapabilecek duruma gelirsiniz.

Gramer size kısa sürede kendi özgün cümlelerinizi kurarak söylemek istediğiniz herhangi bir şeyi rahatça söyleyebilmeyi veya söylenenleri rahatça anlayabilmeyi öğretir.

 

Örneğin:

 1. Everyday I listen to Tarkan’s songs – Her gün Tarkan’nın şarkılarını dinlerim.

 2. Yesterday I listened to Tarkan’s songs – Dün Tartan’nın şarkılarını dinledim.

 

Birinci örnekte Listen kelimesini/fiilini yalın hali ile kullanarak bu eylemi her gün yaptığımı anlattım - Present Simple Tense kullandım.

 

İkinci Örnekte ise Listen kelimesinin/fiilinin sonuna -ED ekini getirerek dün yaptığımı,  yani bu eylemi geçmişte yaptığımı anlattım – Simple Past Tense kullandım.

Eğer Simple Present Tense ile Simple Past Tense arasındaki farkı bilmezseniz hangi eylemi her zaman, hangi eylemi ise geçmişte yaptığınızı anlatmanız mümkün olmaz. Sürekli yanlış anlaşılırsınız veya sürekli yanlış anlarsınız.

Gramer size kendinizi doğru ifade etmeniz konusunda veya söylenenleri doğru anlamanız konusunda bir anahtar görevini yerine getirmektedir.

 

Örneğin:

Bir şirkette asistan olduğunuzu varsayalım. Patronunuz birkaç gün önce sizden tedarikçiye e-posta göndermenizi istemiş. Bugün odasından çıkıyor ve bu e-postayı gönderip göndermediğinizi soruyor. Patronunuza iki şekilde cevap verebilirsiniz:

 1. I will send it today – Bugün göndereceğim.

 2. I am going to send it today – Bugün göndereceğim.

 

Eğer WILL ile cevap verirseniz patron kızar. Çünkü WILL Türkçe’deki gelecek zaman eki olan -ecek/-acak eki yerine kullanılsa da anlık aldığımız kararlar hakkında kullanılmaktadır. Dolayısıyla patronunuz kendisinin hatırlatması üzerine sizin bu e-postayı göndermeyi hatırladığınızı düşünür ve kızabilir.

 

Fakat, Be Going To ile cevap verirseniz sizi taltif eder. Çünkü Be Going To da Türkçe’deki -ecek/-acak gelecek zaman eki yerine kullanılsa da önceden planlanmış ve düşünülmüş eylemi anlatmak için kullanılır. Dolayısıyla, patronunuz sizin bu e-postayı çoktan hazırladığınızı, planladığınızı ve bugün göndereceğinizi anlar. Sizin sorumluluk sahibi bir asistan olduğunuza kanaat getirir ve taltif eder.

İngilizce Konuşmayı Öğrenmek İçin

 • Mutlaka öğretmeniniz ile spontane konular üzerine İngilizce sohbetler etmelisiniz; veya İngilizce konuşarak pratik yapabileceğiniz bir partneriniz olmalı.

 • Günlük yaşamınız ile ilgili kısa cümleler veya kısa diyaloglar yazmalısınız. Çünkü bu etkinlikler sizin İngilizce düşünmeye başlamanızı sağlayacaktır ve herhangi bir konuşma diyaloguna girdiğinizde farkında olmadan konuşmaya başladığınızı kendiniz gözlemleyebileceksiniz.

 

Bu etkinlikleri yaparken İngilizceyi sadece öğrendiğiniz veya bildiğiniz kadarı ile kullanmanız yeterlidir. Zaten, eğer öğretmen ile konuşma pratiğini yapıyorsanız bu esnada öğretmenin desteği ile yeni kelimeler ve yeni ifade çeşitlerini öğreneceksiniz.

Akıcı ve profesyonel bir İngilizceye sahip olmanız için LRP öğrenme yöntemi ile sizin için hazırladığım İngilizce eğitimlerim ile:

 • Kelime hazinenizi kolayca zenginleştirebilmeniz için

 • Konuşma etkinlikleri ile daha ilk dersten konuşmaya başlayabilmeniz için

 • Benim ile bire bir özel dersler yaparak konuşma akıcılığına daha hızlı sahip olabilmeniz için

 • Gramer ve gramerin pratiğe uygulamasını öğrenerek hem gramer bilgisini edinmek hem de konuşma durumlarında nasıl ve nerede kullanıldığını öğrenmek için alttaki butona tıklayarak eğitimlerimin içeriklerini inceleyin.

Öğrencilerden Yorumlar

21.png
18.png
22.png
15.png
14.png
2.png
5.png
4.png
3.png
9.png
10.png
24.png
25.png
20.png
19.png
17.png
13.png
16.png
1.png
7.png
6.png
8.png
11.png
12.png
bottom of page